| Boks

Narkotyki, usiłowanie zabójstwa i bezdomność. Mroczna przeszłość nowego trenera KnockOut Promotions

Harry Keitt ma zostać nowym trenerem pięściarzy grupy KnockOut Promotions (fot. archiwum prywatne Jeffa Wojciechowskiego)
Harry Keitt (fot. archiwum prywatne Jeffa Wojciechowskiego)

Harry Keitt ma zostać nowym szkoleniowcem pięściarzy KnockOut Promotions. 65-letni Amerykanin zastąpi na tym stanowisku Fiodora Łapina, który rozstał się z grupą w grudniu ubiegłego roku. Trener z USA, który współpracował m.in. z Jarrellem Millerem, ma za sobą mroczną przeszłość, o której nie boi się opowiadać.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Harry Keitt przyleci do Polski w poniedziałek i jak poinformował portal Ringpolska.pl, ma rozpocząć treningi m.in. z Krzysztofem Głowackim i Kamilem Szeremetą. Jeśli współpraca będzie układała się pomyślnie trener Keitt ma przeprowadzić się do Warszawy na stałe.

Krzysztof Głowacki trenuje na Legii. "To kultowy obiekt"
Krzysztof Głowacki trenuje na obiektach bokserskich Legii Warszawa przy Forcie Bema (fot. TVP Sport)
Krzysztof Głowacki trenuje na Legii. "To kultowy obiekt"

Postrzelił kuzyna

Życiorys Keitta to materiał na mocny film. Taki zresztą powstał w 1999 roku, nazywał się "On the ropes" i opowiadał historię trzech młodych pięściarzy trenujących u Amerykanina. Sam szkoleniowiec, ku przestrodze, opowiada zawodnikom o swojej przeszłości.

Jego matka porzuciła go tuż po urodzeniu. Wychowywała go babcia, o której do chwili jej śmierci (miał 7 lat) myślał, że jest jego matką. Wrócił do biologicznej rodzicielki, po czym z Południowej Karoliny przenieśli się na Brooklyn. Keitt długo z nią nie pomieszkał, bo jej mąż po jednej z kłótni przyłożył mu do gardła tasak i kazał opuścić dom.

Harry zaczął boksować, ale jednocześnie nie stronił od narkotyków i ulicznego życia. Boksował amatorsko od 1976 roku, a w 1978 dotarł do finału prestiżowego turnieju Golden Gloves. W przeszłości sparował m.in. ze słynnym Muhammadem Alim. Karierę zakończył przedwcześnie, bo w 1986 roku, kiedy to trafił do więzienia za usiłowanie zabójstwa. Siedem razy postrzelił swojego kuzyna po kłótni o pieniądze.

Próbuję zapomnieć o tej części mojego życia, ale nigdy sobie nie wybaczyłem. Nigdy nie przeprosiłem kuzyna za to, ale po prostu nie mogę spojrzeć mu w twarz. Po prostu wyjąłem broń i zacząłem strzelać... – wspominał Keitt w rozmowie z "New York Times".

Twarda ręka z Brooklynu

Z więzienia wyszedł odmieniony (niektóre źródła piszą, że przesiedział cztery lata, inne że półtora roku). 


Obiecałem wtedy sobie, że już nigdy tam nie wrócę. Musiałem zacząć postępować właściwie – mówił w 2018 roku w rozmowie z Boxing Insider. 

Nie miał dachu nad głową, był bezdomny. W końcu zła karta się odwróciła. W 1989 roku został trenerem i w pełni poświęcił się młodym pięściarzom. Trenował m.in. Johna Duddy’ego, Ashleya Theophane’a i Jarrella Millera. Przez chwilę trenowali z nim Tomasz Adamek, Krzysztof Zimnoch, Rafał Grabowski, Michał Chudecki i Kamil Szeremeta (przed walką z Jackiewiczem).

Młodzi zawodnicy widzą mnie i śmieją się, że nie znam się na Facebooku ani Twitterze. Ale znam się na boksie. Dzisiaj wszyscy szukają drogi na skróty, zawodnicy chcą kopiować Mayweathera czy Sugara Raya Leonarda. A nie rozumieją, że najpierw muszą nauczyć się podstaw, by potem odnaleźć swój styl – tłumaczy szkoleniowiec.

Pomysł sprowadzenia Keitta do Polski pierwszy raz pojawił się pod koniec 2018 roku po śmierci nieodżałowanego Andrzeja Gmitruka.

Spotkałem się z Andrzejem Wasilewskim i opowiedziałem mu u trenerze – powiedział nam Jeff Wojciechowski, organizator młodzieżowych turniejów WBC w Polsce. To dobry znajomy Harry’ego Keitta. – Wtedy Andrzej miał inną wizję. Niedawno temat wrócił i cieszę się, bo to dobry szkoleniowiec. Stara szkoła boksu. Rządzi twardą ręką, zawodnicy już mogą się przygotować na bardzo ciężką pracę – zapowiada Wojciechowski.

Zobacz też
Kolejna legenda boksu wraca do ringu
W grudniu 2007 roku Ricky Hatton przegrał z Floydem Mayweatherem Juniorem przez TKO w 10. rundzie. Była to jego pierwsza porażka w karierze (fot. Getty Images)

Kolejna legenda boksu wraca do ringu

| Boks 
Cieślak wyżej w rankingu niż mistrz
Michał Cieślak (fot. Getty Images)

Cieślak wyżej w rankingu niż mistrz

| Boks 
Były mistrz świata aresztowany. Miał współpracować z kartelem
W sobotę Julio Cesar Chavez Jr walczył z Jakiem Paulem, a kilka dni późnej został aresztowany (fot. Getty Images/X.com/DHSgov)

Były mistrz świata aresztowany. Miał współpracować z kartelem

| Boks 
Finał nie dla Polki. Zadecydował werdykt sędziów
Wiktoria Rogalińska przegrała półfinałową walkę podczas zawodów Pucharu Świata w Astanie (fot. PAP/Artur Reszko)

Finał nie dla Polki. Zadecydował werdykt sędziów

| Boks 
Wielki sukces Polki! Jest w strefie medalowej
Wiktoria Rogalińska (w czerwonym stroju) jest już pewna co najmniej brązowego medalu PŚ w Astanie (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Wielki sukces Polki! Jest w strefie medalowej

| Boks 
Nowe wieści ws. stanu zdrowia reprezentanta Polski po wypadku
Cezary Znamiec (fot. Getty Images)
tylko u nas

Nowe wieści ws. stanu zdrowia reprezentanta Polski po wypadku

| Boks 
Będzie kolejne starcie Usyka z Furym! Znamy datę
Dojdzie do trzeciego starcia pomiędzy Tysonem Furym i Oleksandrem Usykiem (fot. Getty Images)

Będzie kolejne starcie Usyka z Furym! Znamy datę

| Boks 
Pewny awans. Polka w ćwierćfinale Pucharu Świata
Wiktoria Rogalińska awansowała do ćwierćfinału Pucharu Świata w Astanie w kategorii do 54 kg (fot. PAP/Artur Reszko)

Pewny awans. Polka w ćwierćfinale Pucharu Świata

| Boks 
Cieślak pobił legendę boksu. "Wiedziałem, że go skończę"
Michał Cieślak (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Cieślak pobił legendę boksu. "Wiedziałem, że go skończę"

| Boks 
Nieudane występy Polek na inaugurację Pucharu Świata
Polskie bokserki poniosły dwie porażki na inaugurację zawodów PŚ w Astanie (fot. Getty Images)

Nieudane występy Polek na inaugurację Pucharu Świata

| Boks 
Polecane
Najnowsze
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz wyniki, terminarz i plan transmisji
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz wyniki, terminarz i plan transmisji
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz terminarz i plan transmisji (fot. Getty)
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [MECZ]
Portugalia – Włochy. EURO 2025 kobiet, Genewa – grupa B. Transmisja online na żywo w TVP Sport (07.07.2025)
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [MECZ]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Portugalki nadal w grze! Uratował je gol w końcówce
Starcie Portugalek z Włoszkami zakończyło się remisem (fot. Getty Images)
Portugalki nadal w grze! Uratował je gol w końcówce
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Poważna kontuzja gwiazdy NBA. Nie zagra w kolejnym sezonie
Tyrese
Poważna kontuzja gwiazdy NBA. Nie zagra w kolejnym sezonie
| Koszykówka 
Duńskie media pod wrażeniem Świątek. "Godzinka i exit naszej Clary"
Iga Świątek i Clara Tauson (fot. Getty Images)
Duńskie media pod wrażeniem Świątek. "Godzinka i exit naszej Clary"
| Tenis / Wielki Szlem 
Selekcjoner już wybrany! Media: dopinane są ostatnie szczegóły
Cezary Kulesza (fot. PAP)
pilne
Selekcjoner już wybrany! Media: dopinane są ostatnie szczegóły
| Piłka nożna / Reprezentacja 
Okienko transferowe: sprawdź najciekawsze letnie transfery
Okienko transferowe znów otwarte! Sprawdź najciekawsze ruchy (fot. Getty)
Okienko transferowe: sprawdź najciekawsze letnie transfery
| Piłka nożna 
Do góry